close
تبلیغات در اینترنت

اللهم عجل الولیک الفرج 

زندگینامه شهید دکتر سیّد عبدالحمید دیالمه
رهسپاریم با ولایت تا شهادت |      صفحه اصلی تماس با ما عناوین مطالب پروفایل خورشید شیعه آیت الله سیستانی
جستجو کنید.
جدیدترین مطالب
حمایت می کنیم
امکانات وب
محل قرار گرفتن کد های وب

تولد:

 4 ارديبهشت 1333 در تهران در خانواده‌اي مذهبي.

- مرحوم دكتر حميد ديالمه پدر شهيد، قبل از انقلاب با حضور در جلسات انجمن اسلامي پزشكان كه شهيد مطهري از گردانندگان آن بود، باعث گرديد فرزندش عبدالحميد (كه وحيد صدايش مي‌كردند)، با مباحث سياسي، مواضع و افراد فعال در عرصه‌هاي سياسي و انقلابي آشنا شود. در آن جلسات از حضور سياسيون و روحانيون مطرح آن زمان براي سخنراني بهره گرفته مي‌شد؛ افرادي همچون شهيد دكتر بهشتي و مهندس بازرگان.

- پدر شهيد در دوران بعد از انقلاب با تشكيل سازمان پزشكي امام خميني علاوه تربيت نيروهاي امدادگر در طول دفاع مقدس، تعدادي درمانگاه خيريه را مديريت مي‌نمود كه اين امر تا هنگام وفات ايشان ادامه داشت.

تحصيلات:

- پس از طي دوره دبستان ، آغاز دوره متوسطه در دبيرستان هدف شماره 3 / اخذ ديپلم طبيعي و شروع تحصيل علوم حوزوي.

- سيره و حديث را نزد اساتيد حوزه علميه قم و علوم مختلف منطق ، فلسفه و عرفان را نزد استاد شهيد آيه الله مرتضي مطهري آموخت.

- سال 1352 به دانشگاه فردوسی مشهد وارد شد.

- اخذ مدرک دکتراي داروسازی از اين دانشگاه در تاريخ 14 اسفند 1358. 

فعاليت‌های پيش از پيروزی انقلاب:

- ارتباط مستمر با علماي تهران و شرکت درجلسات شهيد مطهري، شهيد بهشتي و دکتر بازرگان از دوران جواني.

- از سال 1352 تا اواخر سال 1356 شروع به مبارزه مخفي با رژيم شاه نمود.

- در سال 1354 به همراه چند تن از دوستان ، براي بررسي اوضاع منطقه و ساخت مستندي پيرامون وضعيت فقر در نقاط محروم ايران، به استان سيستان و بلوچستان سفر کردند و از اوضاع كپرنشينان فيلمبرداري و با ايشان درباره وضع بد زندگي مصاحبه نمودند، که در چاه­بهار توسط ساواک دستگير ولي به علت موجود نبودن مدرک، پس از مدتي آزاد مي­شوند.

- توليد چند فيلم مستند که اکثرا ناتمام ماند؛ مانند مستند فقر در سال 54 كه بعد از انقلاب بخشهايي از آن از تلويزيون جمهوري اسلامي پخش شد.

- در سال اول تحصيل‌، در خوابگاه دانشگاه مشهد اقدام به تأسيس کتابخانه اسلامي نمود و از اين طريق افراد را شناسايي و جذب مي­کرد.

- برپايي جلسات دعاي کميل در سطح دانشگاه، براي اولين بار در ايران. اين جلسات بعدها در سطح عمومي و گسترده‌‌تر در حرم مطهر حضرت امام رضا عليه السلام تداوم يافت.

- تشکيل گروههاي چندين نفري و مديريت آنها جهت نشر افکار ناب اسلامي شيعي ، با آموزشهاي عقيدتي و سياسي.

- چندين بار دستگيري توسط ساواک .

- نشرفرامين امام خميني (ره) مبني بر دوري جستن از حزب رستاخيز و هشدارهاي ايشان در مورد صهيونيسم‌، در دانشگاه .

- رهبري و طراحي تظاهرات عليه شاه معدوم در اوج خفقان سالهاي 54-55 در شهر مشهد و اعلام مرجعيت و رهبريت امام خميني(ره) و مديريت حرکت‌هاي دانشجويي انقلابي در مبارزه عليه رژيم و تلاش براي همگرايي گروههاي دانشجويي ديگر.

- انتشار اعلاميه هايي جهت افشاي جريان انحرافي منافقين در سال 1354 در دانشگاه مشهد .

 

فعاليت‌های پس از پيروزی انقلاب:

- در سال 1357، به دنبال اوج‌گيري انقلاب شکوهمند اسلامي‌:‌ اعلام موجوديت رسمي و علني‌، «مجمع احياء تفکرات شيعي» در سطح دانشگاه و شهر مشهد و مديريت و  تشکيل کلاسهاي عقيدتي براي جوانان مشهدي.

- عضو شوراي انقلابي تزكيه در دانشگاه.

- عضو شورای اوليه هفت نفره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان خراسان.

- عضو شورای اوليه حزب جمهوری اسلامی در خراسان بهمراه بزرگانی همچون شهيد هاشمی ‌نژاد، شهيد كامياب و آيت الله واعظ طبسی و... .

- تشکيل جلسات مناظره وگفتگوی اعتقادی- سياسی و جلسات آزاد پرسش و پاسخ با نمايندگان گروههای انحرافی در سطح شهر و جمع‌های دانشگاهی.

- ادامه افشاگری در مورد انديشه‌هاي التقاطی منافقين.

- سخنرانی ‌هاي متعدد اعتقادی - سياسی در تهران‌، مشهد و قم كه ابتدا  بيشتر در دانشگاه و فضاهای دانشجويی صورت می ‌پذيرفت و همزمان با كانديداتوری شهيد و انتخاب به عنوان نماينده مردم مشهد در مجلس، كم‌كم به شكل گسترده‌ای در ميان مردم انقلابی ديگر شهرهای استان خراسان و كشور گسترش يافت كه حدود 400 ساعت از نوارهای آن جلسات توسط دوستان شهيد جمع آوری شده است.

- نقد نظرات، تفكر و خط مشی سياسی و مذهبی بنی ‌صدر.

اين مساله به صورتي بود كه مدتها پيش از مطرح شدن بني صدر به عنوان کانديدای رياست جمهوری، انحراف بنی ‌صدر از خط امام برای شهيد ديالمه محرز شده بود و اين در حالی بود که بسياری از بزرگان کشور و انقلاب در رده‌های مختلف از بنی ‌صدر حمايت مي‌کردند.

- تشکيل گروه مطالعه مدارک، بر ضد بنی ‌صدر و کشف مدارک فراوان و نشر آن برای اشكار نمودن چهره واقعی بنی ‌صدر از ابتدای اتقلاب.

- شکل‌دهی تحصن اعتراض­آميز دانشجويی در مقابل روزنامه انقلاب اسلامی در تهران.

- شرکت در اولين دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و حمايت علمای برجسته مشهد از وی و انتخاب ايشان از سوی مردم به عنوان نماينده مردم مشهد.

- عضو هيئت رئيسه سنی مجلس ، به علت سن کم.

- رياست کمسيون شوراها در مجلس شورای اسلامی. 

- تلاش براي ارائه مدارک عدم کفايت سياسي بنی ­صدر به مجلس با همکاری برخی از نمايندگان و موفقيت در اين امر.

- شهادت در حادثه خونين بمب­گذاري در دفتر حزب جمهوري اسلامي .


برچسب‌ها: <-TagName->
[ سه شنبه 12 آذر 1392 ] [ 20:20 ] [ پژمان حق شناس ]

درباره وبلاگ

موضوعات